16. 12. 2008

Stretnutie so zaujímavými Slovákmi

Pod záštitou Veľvyslanca SR vo FR Jána Kuderjavého a s podporou Slovenského inštitútu v Paríži Spolok francúzsko-slovenského priateľstva zorganizoval 27. novembra 2008 Stretnutie so zaujímavými Slovákmi. Tým, ktorí sa na stretnutí na slovenskom veľvyslanectve nemohli zúčastniť, sa jeho obsah a atmosféru rozhodla stručne priblížiť organizátorka Kristína Vernarčíková.
Stretnutie sme začali minútou ticha za nedávno zosnulého Františka Manáka, zakladateľa a dlhoročného predsedu Spolku francúzsko-slovenského priateľstva.
Jarmila Fréaud z nadácie Deti Dunaja (na fotografii vľavo) nám priblížila, ako prišla do FR, ako spoznala svojho manžela, a ako začala pôsobiť v UNESCO. Jej rozprávanie sa však týkalo predovšetkým nadácie Deti Dunaja (http://www.detidunaja.sk/), v ktorej sa angažuje ako dobrovoľníčka. Jarka si spočiatku brávala domov na prázdniny 3 – 4 deti z detského domova v SR. Neskôr podporila myšlienku zlepšiť organizáciu pomoci slovenským deťom. Nadácia začala poskytovať finančné prostriedky na to, aby sa deti mohli zapísať do krúžkov, do hudobnej školy, na rôzne športy alebo chodiť do letných táborov. Jedným z podujatí Detí Dunaja, ktorých cieľom je získavať potrebné prostriedky, sú Slovenské vianočné trhy v Paríži. Tento rok sa konali v dňoch 12. – 14. decembra.
Jozef Fázik z Medzinárodnej organizácie železníc UIC (na fotografii uprostred) zastupuje záujmy viacerých štátov Strednej Európy vrátane SR. Vysvetlil nám pôsobnosť organizácie a prezradil, že jeho tretím dieťaťom (okrem 2 vlastných) je projekt TGV Paríž - Bratislava, ktorý by sa mal realizovať v roku 2013. Po jeho dostavbe by cesta medzi oboma hlavnými mestami mala trvať len neuveriteľných 6 hodín. Jožko nám vyrozprával aj anekdotu o tom, ako v študentských rokoch navštívil Paríž. Na ceste k Eiffelovke ho prepadol hlad, tak si našiel akési schody, posadil sa a vytiahol bagetu. Keď zahnal prvý hlad, otočil sa, aby zistil, kde to vlastne sedí. Na svoje veľké prekvapenie zistil, že priamo pred budovou UIC, o ktorej toľko počul na vysokej škole.
Miroslav Piňák z Agentúry pre jadrovú energiu OECD (na fotografii vpravo) začal vo FR pôsobiť pred poldruha rokom. Po Nežnej revolúcii začal ako univerzitný profesor pôsobiť vo výskumnom centre v Tokyu. Ostatných 10 rokov pracuje pre agentúru OECD, ktorej hlavným poslaním bolo aplikovať Marshalov plán v oblasti jadrovej energetiky. Paradoxom je, že pán Piňák v agentúre zastupuje Japonsko. Na praktických príkladoch sa nás pokúsil zasvätiť do problematiky rádioaktívneho žiarenia. Dozvedeli sme sa veľa o CT u lekára, o fungovaní jadrovej elektrárne, o bezpečnosti, aj o mŕtvych v Černobyle, ktorí sa stali obeťou vedomého nedodržiavania predpisov, nie jadrovej energetiky ako takej, ako aj o precitlivenosti médií na poruchy v jadrových elektrárňach. Diskutovali sme aj o budúcnosti slovenských elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach.
Na stretnutí nás žiaľ nebolo veľa, o to neformálnejšia a bezprostrednejšia bola naša diskusia. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí z rôznych oblastí a spoznali úspešných krajanov, ktorí si vo FR dokázali vybudovať príkladnú kariéru. Stretnutie nás naplnilo pocitmi hrdosti a spolupatričnosti. V tejto súvislosti ďakujeme hosťom za to, že prijali naše pozvanie, Veľvyslanectvu SR vo FR a Slovenskému inštitútu v Paríži za podporu a organizačnú pomoc. Tešíme sa na Vás na ďalších podujatiach nášho spolku (http://asso.franco.slovaque.free.fr/).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára